Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

The girl next door

Publicerat den november 10, 2023november 10, 2023 av Marie Heikkila

Det var länge sen jag hade en ”The girl next door”. Men nu när jag bor granne med min lillasyster så är hon som ”the girl next door”
Det innebar att jag kunde ta med mig lite ätbart och drickbart och gå över till min lillasyster denna fredagskväll!


Så det blev en kväll hos Anni. I början när vi planerade flytten in till stan så trodde vi att vi skulle sitta ihop med min syster och familj, men så har det absolut inte varit. Vilket jag är tacksam för.

Det blir på något vis lite avstånd trots att vi är nära. Och faktiskt är jag tacksam för det. Vi behöver inte prata eller ses varenda dag. Men vi vet var vi finns om det behövs. Det är en trygghet.

När Ninja kom hem från sin träning och hade duschat så kom hon över till sin moster också. Så enkelt ändå. Och jag är tacksam för att dörrarna är öppna för oss alla. Vi till dem och dem till oss.

Det blev en bra start på denna helg. Oplanerad dessutom. Men Vilja har matcher att döma imorgon så det blir en tidig kväll så vi får iväg henne på sitt imorgon.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema