Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

En sån dag

Publicerat den mars 8, 2023mars 8, 2023 av Marie Heikkila

Jag läste ett citat tidigare idag; ”Om du tillåter dig själv att må dåligt, så kommer du även kunna tillåta dig att må bra när tiden väl kommer” – Psykolog Henrik

Just idag är en sån dag. När posten kom så öppnade jag ett brev som gjorde mig både arg och besviken. Och att då krypa ner under täcket och bara känna allt var precis vad jag behövde.


Så när jag väl läste citatet så kände jag att det är helt okej. Men lusten för allt idag försvann.

Planen var egentligen träning men jag bäddade ner mig igen i sängen efter jag lämnat Vilja på träning. Men så skulle familjen tydligen kolla på basketmatch efter Viljas träning så jag packade matlådor och begav mig dit. Och eftersom jag hade bilen så blev jag ju såklart kvar för att kunna ta hem familjen igen.

Imorgon får jag ta med mig posten till jobbet och lösa det. Även om det blir jobbigt. Imorgon är en ny dag och med lite tur är den bättre än idag.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema