Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Besök på museum i Stockholm

Publicerat den augusti 4, 2023augusti 4, 2023 av Marie Heikkila

Efter en hel frukost med fundering över vad vi skulle hitta på denna regniga fredag så slutade med att vi kom överens om att åka till Stockholm och gå på museum.

Först ut blev Polismuseet. Vad som var lite provocerande var att det inte stod någonstans (lätttillgänligt) på hemsidan att det skulle kosta inträde så blev vi lite chockade när jag och Rickard snällt fick betala. Nu var det ju inte en stor summa, utan 60 kronor per vuxen. Barnen gick in gratis.


Själva museet var riktigt bra. En hel del matnyttigt för barnen att läsa om bland annat. Nackdelen var att det var väldigt mycket små barn, som kanske inte får ut något av besöket. Så många missnöjda småbarn i famnar på vuxna, andra småbarn pillandes på saker man kanske inte skulle pilla på och så vidare. Det stressade mig en aning. Så vill man läsa i lugn och ro och kunna ta sig fram utan springande barn så är detta inte ett museum för en. Väldigt synd. Jag tror inte ens vi var där inne i en timme.

Vägg i vägg låg ju dessutom Riksidrottsmuseum. Eftersom vi är en ganska aktiv familj så svängde vi in där också. Detta museum var gratis för oss alla. Det var en hel del matnyttigt även där. En hel del information om träning, kost och andra saker som förhoppningsvis gav tjejerna något.
Vi kikade på lite korta filmer om olika idrotter och dess utövare. Fick se gamla idrottskläder och redskap.

Vi hade planer på att svänga förbi Naturhistoriska Riksmuseet också men från och med första januari i år så tar även de inträde. Så vi skippade faktiskt det och åkte hem istället.

Efter en grillad middag så plockade vi fram Monopol och spelade i två timmar. Ninja gick ut som segrare när både jag, Rickard och Vilja blivit bankrutta.

Det var en fin dag trots allt. Rickards sista semester dag. Nu väntas helg och sedan går han tillbaka till jobbet på måndag. Vi tjejer har en vecka kvar innan vi gör oss redo för skolan och nytt jobb för min del.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema