Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Nu är glada julen slut

Publicerat den januari 7, 2023januari 7, 2023 av Marie Heikkila

”Juleganen bäres ut, ut, ut”.


Idag har vi städat undan julen här hemma. Hela familjen hjälptes åt och det gick faktiskt ganska snabbt, trots att vårt boende är ganska stort. Utebelysningen får lysa en stund till.

Eftersom vi bor ganska långt bort från återvinningen, och fastighetsägaren inte har någon uppsamlingsplars för julgranar så har vi plockat ner den i sopsäckar så vi får frakta den i bilen imorgon till återvinningen.


Nu lär det ju sluta med att vi lär hitta granbarr i hela lägenheten långt fram till midsommar. Även Lena lär få dammsuga upp barr vartefter de smyger fram, och även vår självgående Kurt lär få i sig en hel del barr också.

Vitrinskåpen som har innehållit mina julbyar ska nu fyllas upp med servicen med glas som jag fått från mamma, som hon i sin tur fått från min mormor.

Men nu ska vi bädda ner oss i soffan och njuta av en julfilm. Kanske får det bli en sista julfilm för denna jul. Jag längtar redan till nästa jul!

God fortsättning!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Lugnet före stormen
  • Två unga ledare
  • En bättre måndag
  • Kaffe med havsutsikt
  • En kväll till minnesbanken

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema