Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Musik och böcker

Publicerat den februari 22, 2025 av Marie Heikkila

Det är något som alltid legat mig varmt om hjärtat.

Just musiken som talar ett annat språk för mig. För känslor och tankar kan få en helt annan innebörd genom bara en låt. Jag är uppvuxen med musik i olika dess former.

Böckerna kom senare i livet. Men nu är de alldeles för viktiga. De ger mig en stund att försvinna i en helt annan värld. Där mina problem inte alls existerar. Där jag själv försvinner till karaktärens värld för en stund.

Ikväll blev det både bok och musik. Suttit och läst tills dess att kvällens Melodifestival drog igång.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema