Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Mitt favoritrum just nu

Publicerat den januari 6, 2025januari 6, 2025 av Marie Heikkila

Eller ja.. Vårt sovrum har varit det rum som jag älskat mest sen vi flyttade hit för över ett år sen. Hela lägenheten går ju i vitt så vi har valt att köra en färgsättning med beige i olika nyanser i vårt sovrum. Det ger mig ett sorts lugn. Och till julen kör vi en färgsättning med grönt då det är Rickards favoritfärg och passar ju riktigt bra till just julen. Men nu när julen är bortstädad så känns det så skönt att kliva in i sovrummet. Både dagtid och kvällstid.


Älskar att tända upp ljus på kvällarna och krypa upp i sängen med min bok.

Just nu står ju tv.n kvar i sovrummet men den ska flyttas ut i köket igen. Tycker bara den ser så klumpig ut på byrån, även om det är en liten tum. Jag är ganska glad över att Rickard inte har utnyttjat den mer än han gjort. Nackdelen blir dock att han ockuperar vardagsrummet för oss andra när han kikar på sina serier som är lite för våldsamma för våra tycken.

Tjejerna föredrar också att ligga i sina sängar med sina mobilen och kika på det dem tycker om för tillfället. Ibland kastar de upp till deras tv de har i sovrummet och kikar på något gemensamt, men oftast är det AirPods och eget tittande på mobiler. Simpelt. Jag har några förbättringsförslag på deras rum också, men jag har inte kommit till skott ännu. Kanske ger våren mig lite inspiration till att ta tag i det, vi får hoppas på det. De är nöjda än så länge så det får väl göra mig nöjd med.

Allt är redo för imorgon. Kläderna är framtagna. Matlådorna är redo i kylen. Skidbyxorna är framtagna ifall jag väljer att gå till jobbet. Fortsätter denna storm av vindar utanför så tar jag bilen.

Men nu ska jag fortsätta läsa i min otroligt sega bok här i sovrummet. Har i alla fall lyckats läsa 70 sidor idag. Alltid något. Bara alldeles för många kvar i denna bok.

2 svar på ”Mitt favoritrum just nu”

  1. Lillan Kind skriver:
    januari 7, 2025 kl. 6:13 e m

    Sovrummet ser så harmoniskt och mysigt ut, så jag kan förstå att det är ditt favoritrum. Det är ju dessutom bra att ett sovrum ger en känsla av lugn, för det är ju precis vad man behöver för att sova gott. Det här att tända ljus och läsa en bok är något som jag också funderar på att börja göra. Jag tycker om att ligga och läsa, så det kanske skulle kunna få mig att somna lite lättare. Så synd att din bok är så seg. Men ibland råkar man ut för såna böcker trots att de verkar så bra när man väljer dom. Ibland ger jag då upp att läsa vidare.

    Kram!

    Svara
    1. Marie Heikkila skriver:
      januari 7, 2025 kl. 7:14 e m

      Tack snälla. Jag vill att sovrummet ska vara harmoniskt och mysigt. Då har jag lyckats om fler tycker så. I vanliga fall så är det ju bättre att läsa med bättre belysning, men jag känner att sömnen kommer lättare om ljuset är dämpat. Kanske lurar jag bara ögonen på grund av det dåliga ljuset, men jag slocknar tidigt och sover bra (för det mesta) hela natten.
      Kram!

      Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid
  • Back on track
  • Lugnet före stormen
  • Två unga ledare

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema