Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Innan regnet kom

Publicerat den juli 30, 2023juli 30, 2023 av Marie Heikkila

Ibland blir jag så förvånad, lycklig, fundersam över hur bra teamwork våran familj har egentligen. Med extra gäster i husvagnen över helgen så har jag inte kunnat ”organisera” som jag alltid gör. Vilket jag absolut inte hade något emot, det var så härligt med vårt sällskap och det gjorde mig även tacksam över att jag inte behöver fixa och trixa med allt hela tiden. Det är ju faktiskt väldigt skönt att kliva upp och bara sätta sig på en stol i nån timme utan att göra något.


Vi åt frukost i omgångar då vissa minsann tog sovmorgon idag. Men så snart våra gäster gjort sig klara för dagen så styrde dem bilen hemåt. Tack för allt säger jag till dem!

Kvar blev familjen. Redo att packa ihop för att ta oss hemåt. Disken skulle diskas, sängar skulle bäddas. Golvet skulle dammsugas och förtältet skulle tas ner. Möbler skulle packas in i husvagnen och husvagnen skulle kopplas på bilen.

Idag tog allt lite drygt 1,5 timme från att jag gick och diskade till att vi rullade ut från Jogersö Eco camp. Tillsamman är vi ett bra teamwork hela familjen. Meja är grym på att hjälpa Rickard med förtältet. Vilja och Ninja springer och sortera sopor hur enkelt som helst. Viker förtältsmattan tillsammans och bär in alla väskor och påsar till bilen. Jag är så tacksam för att de är så hjälpsamma hela tiden. Ibland behöver vi inte ens fråga dem utan de bara infinner sig där de vet att saker ska göras.

Strax utanför Nyköping mötte vi de första dropparna av regn. Det var så skönt att vi hann packa ihop allt innan regnet kom. För ett blött förtält är inte alls kul att ta hand om sen. Speciellt inte nu när det troligtvis ska regna hela vecka i ungefär hela Sverige.

Jag är så glad och tacksam för denna helg. Har fått spendera den med människorna som betyder så himla mycket för mig. Så det här låser jag in i hjärtat!

Nu får vi se vad vi ska hitta på i veckan eftersom vädret ska vara dåligt. Lite dagsutflykter. Och såklart firande av våran stora tjej som fyller 15 år!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema