Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

I trappen, i hissen

Publicerat den oktober 21, 2023oktober 21, 2023 av Marie Heikkila

Att så exakt klockan 00.00 i hissen på vägen hem känner jag var en lyckad kväll!


Kvällen var alldeles fantastisk. Lite olika bud på hur många vi faktiskt var men någonstans mellan 1700 och 1800 stycken skulle jag tro vi landade på.

Startade med mingel och ett glas bubbel i entrén. Promenerade in i stora hallen där det var uppdukat till trerätters middag. Som tur är var det inte bordsplacering så jag fick sitta med mina kollegor ändå.

Vart efter dukades bordtennis bort och större delen av hallen blev ett härlig dansgolv med liveband som sen byttes ut till en DJ.

Men när klockan blev kvart i tolv så var det dags att promenera hem. En promenad på 14 minuter. Tror dock delvis det var skornas fel att det tog sån tid.

Denna kväll låser jag in i hjärtat och tar fram när det känns lite tungt.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema