Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

För min medmänniska

Publicerat den oktober 31, 2024 av Marie Heikkila

Idag utförde jag tappning nummer 28. I 10 års tid har jag lämnat blod för mina medmänniskor.


För mig är detta ett självklart val att göra här i livet. Så länge jag har hälsan vid behåll så tänker jag lämna blod.

Dagens tripp till Mälarsjukhuset blev stressig. Tyckte jag var ute i god tid, då gick jag ändå ifrån ett möte för att hinna. Men så är ju halva stadens vägar avstängda och så hamnade jag bakom ett äldre par vars bil inte gick så fort som hastighetsskyltarna visade. Och hela vägen in i parkeringshuset skulle de också. Så jag valde första lediga (och väldigt trånga) parkering och sprang iväg mot huvudentrén. Det var bättre förr när man kunde gå igenom den gamla entrén för att komma till Blodcentralen, men eftersom sjukhuset byggs om så är den ju stängd.

Hur som. Nu känns det som om jag bara gnäller. Men från att jag åkte från jobb till att jag kom tillbaka så tog allt som allt en timme. Då tog jag inte ens fika efteråt eftersom jag ändå skulle äta lunch när jag kom tillbaka till jobbet. Men en kaka i ena handen och ett Iittala glas i andra handen så skyndade jag mig tillbaka. Glas nummer 7 i samlingen. Fortsätter välja glasen tills jag har 12 stycken. Då är den delen av samlingen klar. Då får jag välja något annat sen.

Nu är det bara att vänta på nästa kallelse. Även om den dröjer så ser jag fram emot den.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid
  • Back on track
  • Lugnet före stormen
  • Två unga ledare

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema