Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Cykeltur runt i staden

Publicerat den augusti 17, 2024 av Marie Heikkila

Vi blev barnlediga inatt så vi bestämde oss för att ta en cykeltur med lite picknick. Vi började med att sitta vid vårt badhus där det finns en väldigt mysig och stor brygga. Det var dock lite blåsigt så vi valde att cykla vidare. Efter en stund.

Vid en parkbänk längst ån slog vi oss ner igen. Såg ut över vattnet. Pratade om allt mellan himmel och jord. Kom fram till att vår stad ändå är ganska fin.

Men så lockade andra sidan där det fanns lite mysigare sittställe, så vi hoppade upp på våra cyklar igen och tog oss över bron.

Efter totalt 6.55 kilometer var vi hemma igen. Drog ner persiennerna och slog på två filmer i vardagsrummet. Nu är det snart dags att göra sig redo för kvällen.

En dag utan en massa måsten eller aktiviteter. Bara vi och cyklarna tills vi kom hem igen.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Tacksamma tankar
  • Tid med barnen en vardag
  • Sedan en tid tillbaka
  • Föreningsavslutning
  • Egentid på arbetstid

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema