Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Hela familjen

Publicerat den mars 19, 2023mars 19, 2023 av Marie Heikkila

Idag var hela familjen på högmässa i kyrkan eftersom Vilja missade den obligatoriska högmässan förra helgen på grund av sin egna basketmatch. Jag trodde ju bara att jag och Vilja skulle gå, men det verkar ändå som om hela familjen tycker att det är helt okej att följa med.


Vi blev varmt välkomnade av Tuula idag. Hon blev så glad att hela familjen var med. Så vi pratade lite med henne medan alla i familjen, en efter en, tände ljus för dem vi saknade. En mysig tradition vi skapat oss när vi går på högmässa.

Vi valde sedan platser långt fram idag. Ninja måste dock ha sett lite uttråkad ut för Tuula kom sedan fram till oss och sa att Ninja kunde få sitta framme hos henne och pyssla. Vilja och Meja var också välkomna förstås men de satt kvar och koncentrerade sig på högmässan. Tuula hade både teckningar att färglägga och pärlor att trä på tråd. Därav mitt väldigt fina pärlhalsband jag har på mig på bilden. Ninja fick hjälp av Tuula att knyta ihop det. Ninja gjorde även ett armband till sig själv.

När det var dags att samla in kollekten så var det Tuula som skulle göra det tillsammans med en annan kvinna. Då fick Ninja hålla i den och gå bredvid Tuula. Det uppskattade Ninja väldigt mycket. Så fint att barn blir inkluderade i det som händer under en högmässa.

Vi passade på att fika under läktaren också. Kaffe och kanelbulle var riktigt gott. Tuula satt och fikade med oss så hon pratade så härligt med tjejerna. Sånt gör mig varm om hjärtat. Tuula är alltså Rickards mormors väninna. En helt fantastisk kvinna!

Nu är egentligen Påsken nästa gång det är obligatorisk högmässa för Vilja. Men det är oklart om hon är hemma då. Så vi får se hur vi gör då. Än är inget spikat så vi får se.

Det är ju trots allt bara 2 månader kvar innan det är dags för hennes konfirmation. Vi har ännu inte sett över vart vi ska vara på fikat efteråt, men i övrigt har vi nog planerat det mesta. Vilja själv sitter och söker efter klänningar på nätet. Mamma funderar på vad hon ska köpa i present så det måste jag hjälpa henne med.

Vad köper man egentligen till en konfirmand? Jag tror att vi bara gav pengar och kort när Rickards kusin Jennifer tog konfirmationen för ett antal år sen. Vad jag och Rickard ska köpa är redan klart. Så det ska bara beställas och betalas när det väl blir dags.

Helt klart en milstolpe som förälder som är på väg att genomföras.

1 svar på ”Hela familjen”

  1. Tuula Joenpolvi skriver:
    mars 22, 2023 kl. 9:52 e m

    Tack för de fina orden ❤️ Ni är en jätte fin familj, det värmer mitt hjärta.

    Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Lugnet före stormen
  • Två unga ledare
  • En bättre måndag
  • Kaffe med havsutsikt
  • En kväll till minnesbanken

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema