Och så tog vi oss iväg för en premiärtur för i år med husvagnen. Lite snabbt och spontant bokade vi en plats på Grisslehamn Marina & Camping på torsdag morgon och åkte någon timme därefter. Vi fick med oss Anni, Eric och Devin vilket var riktigt trevligt.

Campingen i sig var inte mycket att hurra för enligt oss. Platsen vi blev hänvisade till hade hårt underlag vilket gjorde att det inte ens var värt att dra ut markisen (tur nog hade vi valt att lämna förtältet hemma). Det var lite lite blandat med husvagnar/husbilar och båtplatser.
Servicehusen var inte heller riktigt i toppskick. Och än mindre för barnen fanns det att göra.
Under fredagen åkte vi med Eckerölinjen över till Åland. När man bokade boende på Marinan & Campingen så ingick det för tillfället en kod för fribiljett med färjan.
Med en promenad på cirka 1,1 kilometer från vårt husvagn så stod vi vid färjan och kunde checka in. På ditvägen var det riktigt mycket sjögång så Eric fick gå och köpa åksjuketuggummi till barnen. Vilja klarade sig utan. Likaså på hemvägen var det lite sjögång men då klarade sig barnen utan. Men en hel del shopping fick vi med oss och lyckligtvis gick det att låna en vagn för sina köpta varor att dra tillbaka till husvagnen. Så kom det vid tillfälle en traktor och hämtade. Riktigt bra upplägg kan jag tycka.
Eftermiddagen spenderades med att spela minigolf. En 18håls bana som faktiskt var ganska svår med rolig. Vi hade oss många härliga skratt. Vi avslutade med att äta på restaurangen. Den var helt klart i bättre klass än resten av Marinan & Campingen.
Utan förtält eller markis så gick det snabbt och smidigt att packa ihop under lördagen och vi kunde starta vår hemresa vid klockan 10 så var vi hemma lagom till lunch.
Underbart sällskap på en mindre härlig camping. Dock så har vi nog sagt att vi kanske kommer tillbaka, men då utan barnen. Endast för övernattning med att åka med Eckerölinjen för att handla lite taxfree-varor.
Nu får vi vara hemma under två helger innan det är dags att åka iväg igen. Som jag har längtat efter detta! Lite smått och gott som måste kompletteras till