Hoppa till innehåll

marieheikkila

Life as I know it

Meny
  • Hem
Meny

Baby it´s cold outside

Publicerat den december 6, 2022december 6, 2022 av Marie Heikkila

Det här med att kylan kommer är ju inget ovanligt. Man undrar mest bara när den kommer. Och egentligen bör man vara redo när den kommer. I år var jag själv redo, men jag hade inte sett till om barnen var redo.


Jackan, som är ett par år gammal kan nog möjligen hänga kvar denna vinter också. Men antingen kryper den i tvätten, som det så fint heter, för lite tajt var den allt. Halsduken köpte jag i London när vi var där. Alldeles mjuk och skön.

Men tillbaka till tjejerna. Deras lätta dunjackor började bli lite väl kalla när det kröp mot nollgradigt. Så i söndags fick jag åka med Meja och Ninja för att köpa nya jackor. Ninja som dessutom vuxit ur sin skidjacka fick ju med andra ord två jackor. Båda tjejerna fick en varsin lite längre ”puffer” från Lager157. Så självklart fick jag åka tillbaka dit igår med Vilja så hon också kunde få sig en längre ”puffer” även hon.

Alla tre är alltså kittade med varma jackor. Mormor har stickat mössor till tjejerna som används flitigt. Även tumvantar som matchar mössorna har hon fått till också. Nu ska vi bara bege oss på jakt efter ett par bra vinterskor. Tjejerna föredrar ju sneakers året runt, så just en vinterkänga kommer bli svårt att få dem att använda. Fast kängor behövs om man ska vistas i snön. När den väl kommer hit.

Kläder efter väder heter det. Och nu på ”äldre dar” så gillar jag vintern på något vis. För visst njuter jag av att kylan kommer, det blir friskt i luften och det känns ju så bra!

Nu väntar ett par kalla dagar hos oss. Enligt SMHI ska det komma lite snö på fredag. Så det håller jag mina tummar för. Inte mycket enligt prognos, men det kan ju alltid ändras.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag heter Marie och är 38 år. Vardag, jobb och familj. Mamma till tre fantastiskt flickor; Vilja är född 2008, Meja är född 2009 och Ninja är född 2011. Livet är en dans på LEGO. För kontakt: marie.heikkila@hotmail.com

  • Lugnet före stormen
  • Två unga ledare
  • En bättre måndag
  • Kaffe med havsutsikt
  • En kväll till minnesbanken

Quote

"You can't go back and change the beginning, but you can start where you are and change the ending" - C.S Lewis

Quote

"You only have one life to live. Make sure it's yours" - Eleanor Brown

Quote

"Be the best version of you" - Unknown

© 2025 marieheikkila | Drivs med Superbs Personligt bloggtema